Mobilný dom nie je dom na kolesách
Ohľadne mobilných domov často vzniká otázka, prečo sa vlastne nazývajú mobilne a čo je ich podstatou. Táto tématika je dnes celkom populárna a mnohí sa zaujímajú o bývanie mobilných domoch viac a viac. Môžeme povedať, že ide o alternatívne bývanie a povieme si teraz viacej o tom, čo mobilný dom nie, ako vyzerá a čo je jeho podstata. Na úvod je dôležité povedať, že mobilné domy nemajú kolesá. Aspoň teda pri väčšine predajcov a výrobcov je mobilný dom jednoducho hotový vyrobený domček, ktorý je mobilný v tom, že sa dá pohodlne previesť určitým dopravným prostriedkom na miesto určenia.
Nemôžete si ho teda ako príves zavesiť za auto a ísť na dovolenku. Nejde ani o určitý spôsob kočovníckeho života. Mobilný dom si vyberiete, je úplne hotový a zariadení, a takto vám ho predajca privezie na váš pozemok, kde ho chcete umiestniť. Na pozemku sa mobilný dom zloží a inštaluje k sieťam ak ich tam máte. Výborné je, že na mobilný dom nebudete potrebovať, a to teda pravdepodobne vo väčšine obciach, stavebné povolenie. Nejde totiž o stavbu ako takú. Mobilný dom môžeme prirovnať skôr k záhradnému domčeku, bungalovu, ktorý sa hotový a urobený dovezie a postaví na miesto.
Samozrejme, môžete si okolo neho upraviť terén, dorobiť terasu, nechať si ho vyvýšiť alebo urobiť sedlovú strechu. Všetko sa dá. Preto, že mobilný dom je potrebné previesť, má obmedzené možnosti svojej šírky. Väčšina mobilných domov má okolo 3m, aby sa zmestili nákladný automobil, prípadne kamión. Dĺžka však môže byť aj okolo 10 a viac metrov. Preto, aby bol mobilný dom dispozične perfektne nastavený, kupujete si ho už kompletne zariadený nábytkom a inými dôležitými komponentami. Kuchynka je väčšinou na plynovú bombu, určite si ju budete môcť pripojiť aj na plynové potrubie prípadne na elektrinu. Dá sa teda povedať, že toto je hlavná podstata mobilných domov a preto sa nazývajú mobilné. Odlišujú sa od klasických domov, ktoré si postavíte na mieste tým že sa dajú prevážať pomocou vlečky.